Született: 1981.08.14., Párizs, Franciaország
Állampolgárság: francia
Poszt: csatár
Az elefántcsontparti ősöket fölvonultató támadó az egykori gyarmattartók fővárosában, Párizsban született. Keresztnevét szülei kedvenc énekeséről, Salvatore Adamóról kapta.
Coulibaly alacsonyabb osztályú kluboknál kezdett ismerkedni a futball világával. Már tíz esztendős korában, 1991-ben az FC Bry-sur-Marne juniorjainál rúghatta a bőrt, egészen 1998-ig. Majd három évet töltött az FC Noisy-le-Grand-nál.
2001-ben az amatőr, hatodik ligás Perreux-ben tűnt föl, itt immár felnőttek között űzhette a labdát. Ám, mivel nem volt bevétele a fociból, így a játék mellett dolgoznia is kellett, bútoráruházi recepciós és kiszállító lett.
Perreux-ből 2004-ben a hetedosztályú RC78 Neauphle-le-Chateau gárdájához vezetett az útja, ahol edzője a támadósorba küldte, mondván, hogy ott jobb játékra lehet képes. És Coulibaly élt a a lehetőséggel, számos góljával bizonyította is a döntés helyességét.
2006-ban a negyedik ligában szereplő AS Poissy vitte el, s a helyi Peugeot gyárban targoncavezetői állást kapott, éjszakai műszakban. Ezért kezdetben elég akadozottan ment a játék, ám később beindult, s szórta a gólokat, aminek meg is lett a jutalma, profi szerződést kapott! Poissy-ban 23 meccsen tizenegyszer mattolta az ellenfelek kapusait.
Jó teljesítményére külföldön is felfigyeltek, s 2007 nyarán a belga elsőosztályú Sint-Truiden leigazolta. Adamo számára hatalmas ugrás volt a francia negyedosztályból a Jupiler Ligában focizni!
A 2007-2008-as bajnokság során rögtön az első fordulóban bevetették a Lokeren ellen csereként, 0-1-es állásnál, s a francia légiós a 64. percben egalizált! Azonban kilenc minutum múlva a lokereni Joao Carlos tizenegyesgóljával eldöntötte a meccset. A Sint-Truiden ezután még hat vereséget hozott össze, míg sikerült egy döntetlent kiizzadni a Standard Liége ellen...
Csapata erős lejtmenete ellenére Coulibaly hasznosan játszva alapemberré küzdötte magát, betalált az FC Bruges-nek, győztes gólt vágott az Anderlechtnek 3-3-as állásnál, a Genket pedig idegenben a francia támadó góljával verték! Utóbbi meccs érdekessége, hogy pont Ibrahima Sidibét váltotta, akivel pár évvel később a Debrecenben is együtt focizott. Coulibaly nevéhez egy gólpassz is fűződött, a Gent elleni 3-2-es győzelemmel zárult találkozón ő adta az asszisztot a döntő gólt megszerző Peetersnek. A galloktól érkezett csatár játékát azonban némiképp árnyalta, hogy a gól után egy perccel pirosat kapott...
A Sint-Truiden az idény végén mindössze a 17., vagyis utolsó előtti helyre kullogott be, s kizuttyant az élvonalból.
Coulibaly huszonnyolc bajnokin hétszer talált be. A szezon során a fönt említett Sidibé mellett az egykori Anderlechtes Marc Hendrikx, a Bundesligát megjárt Peter van Houdt, és a svájci Mario Cantaluppi is csapattársa volt.
A francia légiós a következő bajnokságot már a másodosztályú Royal Antwerpnél kezdte. A klub edzője a szerb Dimitri Davidovic volt, neve talán a régi kispesti drukkereknek ismerősen csenghet. A keretben amúgy számos délszláv focizott, az ismertebbek Predrag Ristovic, Ivan Vukomanovic, Darko Pivaljevic voltak. Rajtuk kívül a csapatból még a kameruni Emmanuel Kenmognét és a Feyenoord-nevelés Ray Fränkelt érdemes megemlíteni. A galloktól érkezett támadót 27 mérkőzésen dobták harcba, s csupán 2 gólt szerzett, aminek alighanem az volt a fő oka, hogy sokszor a középpálya jobboldalán kapott szerepet. Az antwerpeniek a második ligában a bronzérmet kaparintották meg, bejutván a feljutásért vívandó rájátszásba. A négy csapatos play-off összecsapásai azonban nem kedveztek nekik, az utolsók lettek, így aztán maradtak a másodosztályban.
Coulibaly pedig búcsút intett a belgáknak, s 2009 júniusától közel egy hónapig próbázott a Debrecennél. S miután jó teljesítményt nyújtott, a 28 éves játékos belevágott a magyarországi kalandba, és elfogadván a klub ajánlatát, július 13-án aláírt négy évre a Lokihoz. Debrecenben szinte ideális közegbe került, stabil anyagi háttér, kiváló szakmai munka, egymás után elért bajnoki aranyak, magyar szinten jegyzett focisták, mint Czvitkovics Péter, Rudolf Gergely, Mészáros Norbert, a brazil Leandro, vagy éppen a montenegrói válogatott Vukasin Poleksic.
A francia légiós szerződésén még alig száradt meg a tinta, máris a kezdőcsapatba dobták a Honvéd elleni Szuperkupa- döntőn, amit 1-0-ra meg is nyert a hajdúsági klub. Első debreceni gólját az nb1 2. fordulójában szerezte, a Lombard Pápa 2-0-ás legyőzésekor. Coulibaly nemzetközi kupameccsen is bizonyíthatott, a Levadia-DVSC-n, idegenben, belecsöppenvén a Loki BL-selejtezőbeli nagy menetelésébe. Herczeg András az 58. percben küldte be, és a támadónak jelentős érdemei voltak a győzelemben. Egy kiugrást követően kapura lőtt, ami lepattant az észt hálóőrről, és Leandro fejezte be az akciót. Az otthoni visszavágón pedig a francia légiós lett a nyerőember. Történt, hogy Szakály viharzott el a baloldalon, beadott, s Coulibalynak már csupán annyi dolga volt, hogy belője közvetlen közelről. Ezzel a friss igazolás szó szerint belőtte a Lokit a BL-selejtező rájátszásába! A play-offban aztán a Levszki Szófiával csaphattak össze a hajdúságiak, s a bolgárok előzetesen esélyesebbnek számítottak, ezért kissé nagyképűen álltak hozzá, ám ez utóbb megbosszulta magát. A DVSC ugyanis kettős győzelemmel, 4-1-es összesítéssel jobbnak bizonyult! Ezzel történelme során, először került föl a Bajnokok Ligája főtáblájára! Adamo hasznosan játszott a bolgárok elleni mérkőzéseken, és az otthonin, melyen 2-0-ra nyertek a debreceniek, nagy küzdelem után remek helyzetbe hozta Varga Józsit, aki bombagóljával megszerezte a vezetést.
Coulibaly mind a hat csoportmeccsen ott volt a BL-ben, s alighanem hatalmas élmény lehetett a pár éve még a hetedosztályban focizó támadónak a Liverpool, Lyon, és a Fiorentina sztárjai, például Mutu, Gerrard, Govou, Bastos, Gilardino, Carragher, Kuyt, ellen játszani. Sőt a taljánoknak két gólt is szerzett! A magyar klub ugyan pont nélkül, utolsó lett, ám már önmagában a bejutás óriási bravúrnak számított, így a csoportkör amolyan jutalomjáték volt.
A Lokomotív 2009-2010-ben óriási szezont futott, minden sorozatban, ahol indult, elsőként robogott a célba, kivéve persze a BL-t. Tehát besöpörte a bajnoki aranyat, az MK-t, valamint a Ligakupát!
A francia csatár a Soproni Ligában 14-szer köszönt be, a Vasas, Paks ellen duplázni tudott. A Magyar Kupában ötöt vágott, ebből hármat a Nyírmadának, s kettőt a Zete elleni kupadöntőn. A 3-2-re megnyert meccsen a színesbőrű támadók, Coulibaly és Yannick gyakorlatilag bolondot csináltak a teljes zalai védelemből. A francia légiós duplája mellett egy asszisztot is kiosztott kameruni csapattársának.
A Ligakupában 3 gólt jegyzett, ehhez egyetlen mérkőzés elég volt, a DVSC-Nyíregyháza.
A szenzációs triplázás utáni, 2010-2011-es szezon újabb trófea begyűjtésével indult. 2010. július 7-én a Hajdú-Bihar megyei együttesé lett a Szuperkupa! Coulibalyék a döntőben a Videotont győzték le 1-0-ra Szakály fejesgóljával.
Még a bajnoki rajt előtt megkezdődött a BL-selejtező, és a debreceniek első ellenfele a Levadia lett, akivel az előző évben is összefutottak. A baltikumi gárda ez alkalommal sem adta könnyen magát, sőt. Az odavágón úgy született 1-1-es eredmény, hogy sokáig az észteknél volt az előny, s csak az utolsó pillanatban egalizált Rezes. A magyarországi visszavágón aztán érvényesült a Loki nagyobb játékereje, 3-2-re nyert, s továbbjutott a hajdúsági alakulat. Adamo jegyezte az első, kulcsfontosságú gólt, mellyel egyenlített, majd a második gólban is jelentős érdemei voltak, a döntő találatot pedig Szakály vágta be a francia támadó gyönyörű sarkazásából. Ezután azonban Fortuna nem volt kegyes, az FC Baselt kapták. S a jobb erőkből álló svájci bajnok összesítve 5-1-re lelépte a magyar címvédőt. Az egyetlen szépségtapaszt Coulibaly gólja jelentette.
Bár búcsúztak a debreceniek a BL-től, ám a nemzetközi kupától nem, mivel az EL-selejtező play-offban folytathatták. S megint a bolgár aranyérmessel sorsolták össze, de a változatosság kedvéért nem a Levszkivel, hanem a Liteksz Loveccsel. Az újabb bolgár-magyar párharc folyamán ismét a balkáni alakulat húzta a rövidebbet, az összesítésben 4-1-re kapván ki a DVSC-től. A francia gólvágó egyet vállalt, az odavágón Kabát szöglete utáni kavarodás végén bekotorván a lasztit. A vasutasok tehát újra nagy bravúrt értek el, a második legrangosabb európai kupa csoportkörébe jutván. Ellenfelekként a PSV-t, a Sampdoriát, és a Metaliszt Harkivot fogták ki. Couli 5 meccsen játszhatott, de nem lőtt gólt. Az utolsó mérkőzést, a Samp elleni 2-0-ás győzelmet pedig csupán kispadról nézhette végig. A Loki tehát szépen búcsúzott, és története során először szerzett pontot nemzetközi kupa csoportkörében!
Adamónak a bajnokság őszi idénye sem alakult jól, gyengébben futballozott, sokszor formán kívül... Azért vágott öt gólt, ezekből a Vasas elleni duplája emelhető ki. Tavasszal aztán szinte megtáltosodott, kilencszer talált be, a 22. és a 26. forduló között minden meccsen! Betalált az MTK, Újpest, és a Fradi kapujába. Összesen 14 gólt jegyzett, s ez a teljesítmény az előző szezonhoz hasonlóan házi gólkirályi címet ért!
A bajnokság közben több edzőváltás is történt, előbb a cseh Zdenek Scasny, majd a hajrára Kondás Elemér lett kinevezve. Kondás mester pedig kiváló érzékkel kitalálta, hogyan válhat igazán hasznossá Coulibaly. Ezért úgy alakította át a támadósort, hogy a franciát előretolta, míg éktársát, Kulcsárt hátravontabban játszatta. Így az egykori targoncás nagy teret kapott, hogy érvényesítse magyar pályákon kiemelkedő testi erejét, gyorsaságát. S az elképzelés nagyszerűen működött! Az elefántcsontparti származású játékos a következő szezonokban az nb1 legjobb csatárává nőtte ki magát. Elképesztő fizikai adottságaival, robbanékonyságával, erőszakosságával átalakult afféle egyszemélyes támadósereggé. Megnövekedett önbizalmának köszönhetően pedig bátran vállalkozott olyan cselekre is, melyekkel olykor komplett védelmeket tudott bolonddá tenni.
A 2011-2012-es szezonban a Lokomotív újra összekapta magát, s gyorsvonatként robogott át az nb1 mezőnyén! 8 pontot vervén az üldöző Videotonra, 22 győzelemmel, 8 döntetlennel, 0 vereséggel veretlenül lett bajnok! Ezzel történelmet is írt a Debrecen, mivel a legutóbbi veretlen bajnok a Vasas volt, 1966-ban, 46 évvel azelőtt...
A francia légiós a szezont nagyszerűen kezdte, az előbb említett angyalföldi gárda 5-2-es kiütéséből három góllal vette ki részét. Ez volt az első mesterhármasa piros-fehér színekben, bajnoki meccsen! Később duplát vágott a Paksnak, Újpestnek, a Diósgyőrnek pedig az otthonin és idegenbelin is. A borsodiak elleni utóbbi összecsapást egymaga döntötte el két góljával. Ahogy a tavaszi fehérvári csúcsrangadón szintén főszereplő volt. Klubtársa, Selim agresszív letámadásával hibára késztette a Vidi portását, Couli pedig azonnal lecsapott a labdára, majd kapuba továbbította. Egyszóval, e gólt a két francia kiváló összjátékkal hozta össze.
A színesbőrű támadó az OTP Bank Ligában 20 találatával gólkirály lett! Mellékesen kiosztott hat asszisztot is. És tőle szokatlanul, fölöslegesen kiállíttatta magát a 4. fordulóban, a Kecskemét ellenin..., melyet így is 1-0-ra nyertek Bódi révén a civisvárosiak.
Az MK-ban is menetelt a Loki, a döntőben az MTK-val vívtak meg. A fordulatos összecsapás 3-3-at hozott, végül tizenegyesekkel húzták be a kupát a hajdúságiak! A meccs hőse ezúttal nem Adamo, hanem a kapus Verpecz lett, aki két büntetőt hárított.
2012 nyarán, az átigazolási időszakban régi, belgiumi ismerősét üdvözölhette, Ibrahima Sidibét, akivel ismét együtt játszhatott, s az idény során alkalmanként nagyon hatékonyan működött az afrikai duó. Hogy miért csak alkalmanként, arra részben válasz lehet, hogy a szenegáli már túl volt a fénykorán, de a főbb ok talán abban keresendő, hogy az egész csapat felemásan teljesített, kulcsemberek dőltek ki hosszabb sérülések miatt, egyes játékosoknál motivációs gondok, formahanyatlás következett be.
2012-2013-at megint a nemzetközi kupában indították a hajdúságiak, a BL-selejtezőn az albán Skenderbeut fogták ki. Akik az első meccsen lefocizták a Lokit, s csak kapusuknak vagy az albán támadók rossz helyzetkihasználásnak köszönhető, hogy csak 0-1-es vereséget szenvedtek. Aztán a visszavágón a Lokomotív bizonyította, hogy csupán időleges kisiklás volt, s 3-0-ra kiütötték az albánokat, amiből a francia csatár kettőt vállalt.
Utánuk viszont jól belehúztak, s a fehérorosz Bate Boriszov megállította a vasutascsapatot. Pedig jól indult a párharc, idegenben vezetéshez jutottak a hajdúságiak, a színesbőrű támadóik remek összjátéka révén. Történt, hogy Coulibaly iramodott meg a jobboldalon, s nagy lendülettel, megállíthatatlanul tört a kapu felé, majd önzetlenül Sidibéhez passzolt, aki könnyedén a kapuba helyezett. Ám nem ez maradt a vége, mert sajnos a mérkőzés utolsó pillanataiban egy, a debreceni kapu felé ívelt labdába Sidibé olyan szerencsétlenül ért bele, hogy az a saját csapata hálójába került. A visszavágót pedig 2-0-ra behúzták a volt Arsenal- sztárral, Hlebbel felálló fehéroroszok. Igaz, az eredményben közrejátszott, hogy a Debrecen Nikolov kiállítása után majdnem egy félidőt emberhátrányban játszott. A magyar gárda az FC Bruges elleni EL-selejtezőben folytathatta, ám a belgák jelentette akadály miatt lefulladt a Lokomotiv. Ráadásul Ramos és Rezes is idő előtt mehetett zuhanyozni. A végeredmény azért kissé túlzó lett, 1-7-re kikaptak... A Loki a hazai bajnokságban sem száguldott expresszként, viszonylag jó kezdés után belassult. A 12. és 16. forduló közti ötös nyeretlenségi széria volt a mélypont, de ezeken kívül is becsúszott több megmagyarázhatatlan fiaskó, például az Eger, s Lombard elleni 0-1-ek. Csupán a bajnokság tavaszi hajrájára javultak fel, de ez is csak annyit eredményezett, hogy a hatodik helyre poroszkáljanak be.A francia center a bajnokságban 18 gólt termelt, ami elégséges volt a gólkirályi címhez! Az idényben két mesterhármast vágott, a Pécsnek meg a Siófoknak.
A DVSC számára némi gyógyírt a kiváló MK-szereplésük jelentette. Valamelyest a szerencsés sorsolásnak is köszönhetően a Loki a kupában szépen haladt előre, s a fináléban az ETO-val kerültek szembe. A meccsen a győriek jutottak előnyhöz Andric révén, ám a második félidőben Coulibaly egyszerűen tarthatatlan volt, s két villanásával elintézte a Győrt, így a civisvárosiak emelhették magasba a serleget!
A szezon végén aztán a Debrecen vezetői leültek tárgyalni a hamarosan lejáró szerződésű támadóval, ám a tárgyalások eredménytelenül zárultak, mivel Coulibaly mindenképp váltani akart, kipróbálni magát nívósabb ligában, leginkább francia vagy angol klubok ajánlataira számítva. 2013 nyarának legfőbb slágertémája így a hova igazol Adamo lett. A kiváló debreceni szereplésének köszönhetően Európa-szerte ismertté vált francia légióst itthonról a Vidi és az ETO hívta, de nem múlt el hét, hogy ne írtak volna az újságok új és új kérők jelentkezéséről. Alighanem Couli is néha megmosolyoghatta, milyen csapatokkal boronálták össze... A teljesség igénye nélkül fölmerült egy szaúd-arábiai klubnál, a román Steauánál, a török másodosztályú Denizlispornál, a ciprusi APOEL-nél, a legkomolyabb ajánlat viszont a Charltontól jött, ahol próbázni is volt a gólvágó. Aztán végszóra befutott a francia RC Lens, s július 27-én leszerződött hozzájuk, így pedig valóra vált az a vágya, miszerint leginkább Franciaországban focizna.
A francia erőcsatár Debrecennél töltött négy éve alatt imponáló eredménysorral büszkélkedhetett, számos trófeát, bajnoki, kupa aranyat nyert, egymást követően kétszer is gólkirály lett, valamint játszhatott a BL s az EL főtábláján!
Ám ejtsünk néhány szót az árnyoldalakról is, a színesbőrű center nem pontosságáról volt híres, rendszerint lekéste a téli edzőtáborokat, pár nappal meghosszabbítván a szabadságot. A 2013-as év elején 12 nappal nyújtotta ki a pihenőt, s ez komoly következményekkel járt. Egy ideig a bajnokságban sem játszatták, s végül egy fegyelmivel került az ügy végére pont.
2013 nyarán tehát karrierjének új kihívásaként egy nagymúltú, patinás klub, a Lens következett, akik épp a Ligue 2-ben dekkoltak. Adamo a támadósorban komoly riválisok közé került, úgy mint Daniel Ljuboja, Pablo Chavarría, Yoann Touzghar.
A 2013-2014-es szezonnak a Lens azzal a reménnyel vágott neki, hogy följutást érő helyen végeznek. A Ligue 2-ben kiválóan kezdtek, az első öt fordulóban nem találtak legyőzőre, ahogy a 9. és 15. játéknap között sem. Ugyanakkor megverték a Bastiát, Auxerre-t, a Metz, és a Châteauroux csapatait is. Jelenleg a dobogón vannak, s a szezon nagyobbik rész immár letelt.
Az ex-debreceni támadó 17 meccsen játszhatott, és háromszor talált be. Győztes gólt jegyzett a Troyes -nak, és a Nimes-nek.
A francia kupában bravúrosan szerepelt a lensi együttes, legyőzték az Avranches, a Bastia gárdáit, a nyolcaddöntőben a Lyont ejtették ki 2-1-gyel! A legjobb nyolc között aztán a Monaco 6-0-ra elpáholta őket.
Coulibaly a kupában egyszer köszönt be az Avranches-nek, valamint tizenegyest harcolt ki a Lyon ellen!
Forrás: Wikipedia | Transfermakt adatlap
kép forrása Mesterhármas blog
Minden jog fenntartva!